Kemence sajátkezűleg

Nekem is lesz egy kemencém, csak idő kérdése. Az elődök és ötletadók igen sokan vannak, és szépen dokumentálják is a munkájukat. A vasút több tipusú kemencével is rendelkezett, de csupán egy képet találtam róla. A nagyanyám kemencéje lesz a példa. Ez a nyári konyhában volt, a külső ajtaja egy kétszárnyú fa ajtócska volt belül lemezelve, hőszigetelve, utána következett a kémény, alatta a hamugödörrel, amelyre békeidőben rá volt fektetve a belső ajtó, amely egy füles vaslemez volt csupán.

  Nagyapa falusi kovácsmester volt, de úgy látszik ez az ajtó is elegendőnek bizonyult. Az asztali pc méretű kenyerekből 3 gurult ki belőle igen jó minőségben, egy-egy sütés során. A hamugödröt szándékozom lefedni egy teatűzhely platnival, így egy védett tűzhelyem is lesz egyben. Maga a méretes kéménynyílás pedig füstölőként is szolgálhat, mint hajdanán. Csak egy ötletes füstgenerátort kell szerkesztenem, habár ahogy nézem a témát, a kerti tűzhely alkalmasabb lesz erre. Az idő meghozta az információkat és az ötletet is, legyen nekem vasúti kemencém

Egy kemence olyan, mint a virágcsokor, kerülhet nagyon sokba, lehet nagyon drága, de az igazi értékét az okozott öröm adja meg. Egy gazzal benőtt téglahalom is átalakulhat csodálatos, örömet okozó királylánnyá, aki a sót tartotta a szeretet mértékének, csak bízni kell benne. A kemence az élet sója, de mint minden só, annyit ér, amennyit használják. A kicsi néha többet ér:)

Tanulságok és tanácsok

Mivel sokan látogatják a kemencés bejegyzéseimet, azt hiszem úgy méltányos ha összefoglalom a tapasztalataimat. A kemence építés bárki által elvégezhető műszaki tevékenység. Természetesen a fűthető, raklapon lévő sárkupactól a szinte szobrászati műremekig más-más nekikészülést igényel. A kiválasztásnál érdemes körbejárni a neten és élőben is elbeszélgetni egy pár tulajdonossal. A kettéfűrészelt fürdőkádtól az általam építettig a méret tág határok között változhat, így mindenki tud magának tetsző, megfelelő tipust választani. Az emberek szívesen hivatkoznak a járt útra, igaz én eltértem ettől, mivel hasonló kemence csak a pátyi állt előttem, de bátraké is lehet a szerencse.


Kissé át kell alakítanom a tanácsaimat, én egy túl nagy kemencét építettem magamnak. Aki úgy érzi, hogy életében csak egy kemencét fog építeni magának, az keressen fel több üzemelő kemencét, a fórumon találhat magának tanácsadókat, és úgy válasszon!

Aki bátrabb, az készítsen egy ideiglenes ~ raklap méretű kemence alapot és kísérletezzen, az agyagos falazás bármikor, a téglák károsodása nélkül visszabontható :)


Természetesen vehetsz minden anyagból újat, sőt építőmestert is találsz, hoznak készen elemes kemencét is, de a saját munka az igazi. Az anyagok ára egy kis felderítéssel sokat csökkenthető.

  • Alapozáshoz kevert beton a legegyszerűbb, kb 1 köbméter szükséges belőle. Ha magad fuvarozol, helyben is keverhető.
  • Tégla kapható raklapon, de ha körbejárod az ismerősöket, szomszédokat lehet, hogy összejön. Ugyan ki lehet pontosan számolni a mennyiséget, de ~ 1000 darab kellet nekem is. Ha bontottat veszel, alkudj az egészekre és próbáld meg elhozni a törötteket is ráadásként.
  • Agyag, na ez az amiből pont az kell ami neked jó. A kályhások esküdt keverékeivel addig jutottam, hogy falazni jó lett. A belső tapasztással még nekem is kutakodni kell. Ugyan most van egy jó tippem, téglagyári agyag apróra vágott fűvel keverve fele-fele arányban, de még nem próbáltam.
  • Falazó habarcshoz érdemes venni homokot és mészhidrátot. A készrekevertet mészhidrát árában adják.
  • Ha tetősre építed cserép szinte minden utcában van annyi :)

Ha még eszembe jut valami bővítem ezt a bejegyzést.